|
|
Prispevki (52)  Dirka za veliko začetnico: Učenec ali skupina učencev se pomeri v konjski dirki v poznavanju pravilne rabe velike začetnice v zemljepisnih lastnih imenih.  Na športnem dnevu: Prepoznavanje in poprava napačno zapisanih besed.   Naša družina: V besedilu poišči besede, ki so zapisane z napačno začetnico in jih popravi tako, da z miško klikneš na besedo.  Maratonec Miha : Klikni z miško na narobe zapisano besedo in popravi začetnice.  Velika ali mala začetnica?: Za utrjevanje ali preverjanje znanja.  H ali k konju?: K ali h? Kako se piše pravilno?
Reši tudi S ali Z konjem  S ali z konjem?: S ali z? Kako se piše pravilno? Reši tudi to nalogo: H ali k konju.  Kje manjka j?: Reševalec poišče nepravilno napisane besede in jih popravi.  Premi in odvisni govor (obrnjeno učenje): Oglej si posnetek in reši naloge. Spoznaj različne zapise poročanega govora, uporabo ločil in narekovajev.
Naloga je sestavljena iz video posnetka z razlago o načinih zapisa premega in odvisnega govora ter nekaj nalog. Posnetek lahko uporabite za obrnjeno učenje.   Zapišem pravilno 4: Naloga je primerna za utrjevanje zapisa težjih besed ali (z gesli) kot preverjanje  S črko J ali brez nje?: Kdaj pišemo v besedah lj in nj, kdaj pa ne?  Velika ali mala (začetnica)?: Imena jezikov pišemo z malo začetnico, ker so to občna imena, države in njihove prebivalce pa z veliko, ker so to lastna imena. Zapiši pravilno in nato preveri pridobljeno znanje.  Stric Martin (Uporaba velike začetnice): Utrjevanje rabe velike začetnice.  SLJ -Zapišem pravilno 2: Vaja je primerna za utrjevanje pravopisno težjih besed.  SLJ -Zapišem pravilno 1: Vaja je primerna za utrjevanje pravopisno težjih besed. - Pišemo z J ali brez?: Katere besede so napisane pravilno, katere napačno? V katerih pišemo -j, v katerih pa ne?
 - Predlogi s-z, h-k: Umeščanje besed k ustreznim predlogom.
  Jeziki in narodi: Od kje prihajaš, kaj si po narodnosti, kateri jezik govoriš? Kviz utrjuje pravilno rabo velike začetnice.  S ali z kolesi?: Kratka zgodbica, v kateri moraš najti napačno zapisane predloge. - Nekatere besede pišemo drugače, kot izgovorimo: Učenci poznajo nekatere besede, ki se drugače pišejo kot izgovarjajo.
  Iščem te, velika začetnica!: Vaja je primerna za utrjevanje osnovnega znanja o veliki začetnici.  Ali poznaš pravopisna pravila (1)?: Reševalec mora poiskati napako in jo popraviti.
Rešitev lahko po zaključku reševanja natisnemo.   Kako je pravilno?: Učenci izbirajo med dvema besedama, ki vsebujeta kritične glasove na koncu ali sredi besede, in zapišejo pravilno.  Pravopisno težke besede: Iščemo in prepoznavamo napačno zapisane besede  Hiše, hiške, hišice: Prikaz in malce utrjevanja za ustrezne pomanjševalnice.   Črke - u/v na začetku povedi 10: Učenci izbirajo med pravopisno pravilno zapisano besedo, v kateri se kot prva črka pojavi v ali u.  Črke na koncu besed 3: Učenci izbirajo besede, ki so pravopisno pravilne.  Črke d/t/k konec kratkih besed 4: Učenci izbirajo pravilno zapisane besede - d/t/k; konec kratkih besed.  Črke - besede 5: Učenci izbirajo besede, ki so pravopisno pravilne - dež, dolg, bob,...  Črke s/z 6: Učenci izbirajo besede, ki so pravopisno pravilne; predloga s in z.  Črke k/h 7: Učenci izbirajo med predlogama h in k, da postane besedni par pravopisno pravilen.  Črke - l/v v besedi 9: Učenci izbirajo pravopisno pravilno zapisane besede, v katerih ni jazno prepoznan zapis črk l ali v.  Črke - k/h, s/z...8: Učenci izbirajo predlog s/z, k/h.  Predlog k/h: Vpiši pravilni predlog  Zapis nerodnih besed: Kar nekaj besed je, kjer nas glasovi zapeljejo in napišemo drugače kot je prav. Tu je nekaj vaj, sčasoma jih bo še nekaj.
Reševalec prisluhne besedi, izbere pravilni zapis, v križanko pa besede vpisuje.  Predlog s/z: Umesti pravilni predlog k izbrani besedi  Pravopisne vaje: Hrana, živali, predmeti - težke besede, V, iz, na, s, z  Lastna imena: Naloga je primerna za utrjevanje prepoznavanja lastnih imen in s tem uporabe velike začetnice.  H ali k: Uporaba predlogov  S ali z: Uporaba predlogov  Velika začetnica: Učenec nmajprej napake prepozna in jih zna popraviti.  Predlog s/z: Brenčanje ose jo vedno tako zmede, da ne ve, kdaj naj vstavi predlog s in kdaj z. Najboljše bo, da jih vpišeš ti.  Pravopisno težke besede: Prepoznavamo napačno napisane besede in jih zapišemo pravilno.  Pravopisno težke besede: Iščemo, prepoznavamo in popravljamo napačno napisane besede  Poišči in popravi!: Reševalec mora poiskati in popraviti napačno zapisane besede.  Popravi napake: Reševalec mora poiskati nepravilno zapisano besedo in jo popraviti.  Velika začetnica: Učenec poišče vse napake, ki so v besedilu s klikom na napačno zapisano besedo.  Joj, te začetnice!: Učenci pozorno berejo besedilo in ugotovijo, katere besede bi morale biti zapisane z veliko oz. malo začetnico. S klikom na napačno zapisano besedo napako popravijo. Rezultat sproti spremljajo in se na prijeten način urijo v pravilni uporabi začetnic. - Predloga s/z in k/h: Naloge so izdelane s pomočjo programa Microsoft Excel. Namenjene so urjenju ustrezne rabe predlogov s/z in k/h. Lahko jih shranite v svoj računalnik, najbolje kot predlogo; tako jih boste lahko uporabljali znova in znova. Če vas program ob odpiranju opozori, da dokument vsebuje makre, jih obvezno omogočite, da bo program pravilno deloval. Učenec ob ali po izpolnjevanju polj dobi povratno informacijo, ali je nalogo pravilno rešil ali ne.
  Joj, te začetnice: Pravopis je trd oreh in povzoča učencem nemalo težav. Pravilno zapisovanje začetnic je tisto kar praviloma pričakujemo, da bodo osvojili vsaj do konca drugega triletja. Pomagajmo jim z njim zanimivimi vajami npr. s pomočjo računalnika. Ko vajo zaključijo, jo lahko še lepopisno in pravopisno prepišejo v svoje zvezke!  Velika začetnica: Učenec mora ugotoviti, katera beseda je zapisana napačno in jo s klikom nanjo popraviti.  Ali poznaš pravopisna pravila?: Učenci berejo besedilo in prepoznavajo pravopisne napake. S klikom na napačno zapisano besedo ali ločilo napako enostavno popravijo. Rezultat sproti spremljajo in se na prijeten način urijo v pravopisu.
|