|
|
Prispevki (66) - Bralni projekt NAŠA MALA KNJIŽNICA 2020/2021: Z začetkom šolskega leta se začne projekt Naša mala knjižnica, projekt, ki je namenjen spodbujanju branja in predstavitvi slovenskih mladinskih avtorjev na malo drugačen način. V začetku šolskega leta prijavljenim otrokom razdelimo delovne zvezke z nalogami na temo predstavljenih knjig. Projekt je zasnovan tako, da spodbuja branje in otrokovo kreativnost skozi skupno poustvarjanje v razredu. V sklopu projekta izvajamo tudi različne dodatne dejavnosti (pismo presenečenja, ki ga za otroke napišejo avtorji knjig, medšolska izmenjava literarnega junaka, detektivska naloga, nagradni natečaj ob zaključku projekta). Primerno tudi za vrtce. Več na www.nasamalaknjiznica.si.
  Sadje in zelenjava: Vaja za branje malih tiskanih črk. - V kraljestvu živali - začetno opismenjevanje: Računalniška igra je namenjena otrokom drugega razreda in se navezuje na sposobnost fonološkega zavedanja, ki ima ključno vlogo v procesu začetnega opismenjevanja. Gre za ponovitev snovi iz prvega razreda, kjer otrok preko branja in reševanja nalog trenira sposobnost razlikovanja glasov v jeziku in njegovih sestavnih delih (besedah,povedih). Igra je sestavljena iz šestih tipov nalog: razločevanje dolžine besed, razčlenjevanja besed na zloge in glasove, število besed v povedi, poslušanje, ter razumevanje krajših pisnih vsebin.
  Beremo, pišemo: Reševalec si izbere sličico. Nato skuša urediti črke tako, da dobi besedo. Navodila so posneta.  Črke - kviz: Za sodelovanje pri kvizu je potrebno poznavanje črk. Lahko pa se učenci samostojno učijo prepoznavanja črk, saj se jim ob nepravilni rešitvi pokaže prava črka.  - ABECEDA - ( besede, povedi): Učenci berejo besede oziroma povedi in jih prenesejo. Le-te prenašajo k ustrezni sličici.
  Ugotovi manjkajočo črko in dopolni besede: Odpri posamezno nalogo, ugotovi, katera črka manjka in dopolni besede. Poigraj se tudi s križanko.  Manjka črka v besedi: V danih besedah manjka črka. Učenci v kvizu izberejo ustrezno črko. V pomoč jim je slikovno-črkovna stavnica.  Slikovno-črkovna stavnica: Učenci lahko rešujejo naloge tudi brez poznavanja črk, saj jim je v pomoč slikovno- črkovna stavnica na začetku. Po vsaki opravljeni nalogi se vračamo na začetek preko vsebine. - Abeceda: Učenci prvi glas v besedi za dane sličice spremenijo v črko. Črke prenesejo na ustrezno mesto.
  Abeceda - SPOMIN: V igri spomin učenci utrjujejo poznavanje črk.  Povedi: Dopolnjevanje po vedi z besedami. Le-te učenec sestavi iz danih črk - Rime: Učenec sestavlja iz danih sličic in besed rime.
 - Enaki zadnji zlogi: Učenec sestavlja pare sličic. Besedi se končujeta na isti zlog.
 - Enaki prvi zlogi: Učenec sestavlja pare sličic. Besedi se začenjata na isti zlog.
 - Poznamo skoraj vse male tiskane črke: Učenci berejo in pišejo z že znanimi malilimi tiskanimi črkami.
 - Prve male tiskane črke: V nalogah so za branje in pisanje uporabljene male tiskane črke, ki jih obravnavamo najprej. To so: a,c,č,e,i,m,n,o,r,s,š,u,v,z,ž.
 - Poznamo vse male tiskane črke: Že beremo in pišemo z vsemi malimi tiskanimi črkami.
 - Povedi: Učenec ob sličicah ustrezno dopolni povedi.
  Male tiskane črke - 1.del: Učenec uporablja pri branju prve male tiskane črke.  Male tiskane črke - 2.del: Učenec pri branju uporablja vse male tiskane črke. - Črka - D: Učenec v vajah bolj pogosto uporablja črko D.
 - Črka - Č: V vajah branja in pisanja se bolj pogosto uporablja črka Č.
  Črka P - zvok: Prisluhni in umesti besede ali sličice.  Prisluhni - črka Ž - zapis: Prisluhni besedam in izberi zapis besede. Po potrebi lahko posnetek ustaviš in nato spet nadaljuješ.  Prisluhni - črka Ž: Učenec posluša besede in klikne na sličico z glasom Ž - Daj poved k sliki: Učemec bere povedi in jih prenese k ustrezni sličici.
 - Črka - P: Učenec v vajah bolj pogosto uporablja črko P.
 - Črka - H: Učenec v vajah bolj pogosto uporablja črko H.
 - Črka - F: Učenec v vajah bolj pogosto uporablja črko F.
  Poznamo že nekaj črk: v kvizu so uporabljene črke I, A, N, M,T,E, J, O, V, L, K, R, U. - Črka - B: Učenec v vajah bolj pogosto uporablja črko B.
 - Črka - G: Učenec v vajah bolj pogosto uporablja črko G.
 - Črka - Z: Učenec v vajah bolj pogosto uporablja črko Z.
 - Črka - Ž: Učenec v vajah bolj pogosto uporablja črko Ž.
 - Črka - C: V vajah branja in pisanja se bolj pogosto uporablja črka C.
 - Črka - S: V vajah branja in pisanja se bolj pogosto uporablja črka S.
 - Črka - Š: V vajah branja in pisanja se bolj pogosto uporablja črka Š.
 - Črka - R: V vajah branja in pisanja se bolj pogosto uporablja črka R.
 - Črka - U: V vajah branja in pisanja se bolj pogosto uporablja črka U.
 - Črka - L: V vajah branja in pisanja se bolj pogosto uporablja črka L.
 - Črka - K: V vajah branja in pisanja se bolj pogosto uporablja črka K.
  Poznam prve črke: Učenci v vajah utrjujejo poznavanje prvih naučenih (usvojenih) črk. ( I A N M T E) - Črka - J: V vajah branja in pisanja se bolj pogosto uporablja črka J.
 - Črka - O: Vaje za spoznavanje črke O
 - Črka - N: Naloge so namenjene branju. Pri tem se na začetku besed uporablja črka N.
  Pišemo besede 2: Učenec iz danih črk sestavi besedo. - Glas - črka: Učenec besedam določi prvi glas in zanj ustrezno črko.
  Pišemo besede 1: Iz danih črk se sestavi beseda. - Črka - V: Naloge so namenjene branju. Pri tem se na začetku besed uporablja črka V.
 - Črka - M: Naloge so namenjene branju. Pri tem se na začetku besed uporablja črka M.
 - Črka - T: V vajah branja in pisanja se bolj pogosto uporablja črka T.
  Pišemo besede - 3: Iz danih črk se sestavljajo besede. - Glas - črka: Učenec poimenuje sličico. Prenese ustrezno črko za prvi glas.
 - Črka - I: Naloge so namenjene branju. Pri tem se na začetku besed uporablja črka I.
 - Črka - A: Naloge so namenjene branju. Pri tem se na začetku besed uporablja črka A.
 - Črka - E: V nalogah je bolj pogosto uporavljena črka E. Učenci berejo in pišejo.
 - Štejemo zloge: Učenci štejejo zloge.
 - Iščemo enako : Učenci v danih besedah iščejo enako. Iščejo zloge v besedi in besede v besedi.
 - Prvi glas: V besedah učenci izločijo prvi glas. Iščejo besede, ki se začenjajo enako.
 - GLASOVI - zadnji in prvi: Učenec loči zadnji in prvi glas. Išče pare - sličice. Zadnji glas besede in prvi glas naslednje besede sta par.
 - Končni glas: Učenec išče pare sličic. Zadnja glasov v besedh sta enaka.
 - Daj besedo k sliki: Učenec bere besede. Vsako besedo prenese k ustrezni sličici.
 - Glas - črka: Učenc določi prvi glas v besedi. Glas nadomesti s črko. Črke v nalogi prenaša k ustrezni sličici.
 - Male tiskane črke n, u, h: Učenci ločijo v zapisu male tiskane črke u, n in h.
Berejo besede s temi črkami in prenesejo besede na ustrezna mesta.
  Razumevanje besedila: Z nalogo lahko utrjujemo razumevanje besedila.
|